Haber

Almanya’nın Türkiye’de sahra hastanesi kurma teklifi

Almanya İçişleri Bakanlığı, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’ye yapılan yardıma ilişkin açıklama yaptı. Bakanlığın açıklamasına göre, Almanya’dan bugüne kadar Türkiye’ye 40 bin yatak, 500 çadır, 338 jeneratör ve 200 solunum cihazı gönderildi. Bu yardımların Almanya’nın sivil savunmadan sorumlu kurumu Federal Teknik Yardım Ajansı (THW) ile diğer kuruluşlar ve devlet idareleri tarafından yapıldığı belirtildi.

Almanya’nın depremler nedeniyle Türkiye’ye yaptığı mali yardım miktarının 41 milyon avroyu, Suriye’ye yapılan mali yardım miktarının ise 67 milyon avroyu aştığı açıklandı.


Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock (sağda) ve Almanya İçişleri Bakanı Faeser (soldan ikinci) Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde Fotoğraf: Fabian Sommer/dpa/picture Alliance

Türkiye ve Suriye’den 111 depremzedeye vize verildi

Almanya Savunma Bakanlığı da Türkiye’de sahra hastanesi kurulması için teklifte bulunulduğunu duyurdu. Hastanenin ameliyat, röntgen ve laboratuvar gibi fonksiyonları yerine getirebilecek kapasitede olacağı belirtildi. Alman ordusunun hastanenin kuruluş şartlarını belirlemek için ön çalışma başlattığı, bu çalışma tamamlandıktan sonra Türk tarafının izin vermesi halinde hastanenin yerine karar verileceği kaydedildi.

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, depremin ardından Alman Hava Kuvvetlerinin Türkiye’ye 20’den fazla sefer düzenlediğini ve yüzlerce ton yardım malzemesi taşıdığını da bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre Almanya, bugüne kadar Türkiye ve Suriye’den 111 depremzedeye vize verdi. Vize prosedürünün kolaylaştırılmasının geçen haftadan itibaren yürürlüğe girdiğini açıklayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, önümüzdeki günlerde vize sayısının artacağını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, depremzedelerin vize alabilmeleri için gerekli belge sayısının “minimum” seviyeye indirildiğini bildirdi. Sarsıntılı bölgelerde vize başvurularını almak için de otobüs tahsis edildiğini belirtti.

KNA,dpa / EC,ET

camasajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu